دولت اردن در ادامه فرایند برگزاری رزمایش‌ها و نمایش‌های تسلیحاتی خود در پی بروز بحران شورش گروه‌های سلفی غربگرا در سوریه، بزرگترین نمایشگاه جنگ‌افزارها در جهان را که تنها نمونه آن در منطقه به شمار می‌رود با حمایت ویژه پادشاه آن کشور برگزار نمود.

http://www.mashreghnews.ir/files/fa/news/1392/4/4/355797_688.jpg

 

این نمایشگاه در زمینه تجهیزات عملیات ویژه و تجهیزات جاسوسی فعالیت دارد. گرچه مقاله حاضر، در تشریح چند و چون مانور شیر در کمین در اردن است، اما قبل از ورود به بحث مانورهای برگزار شده لازم است از نمایشگاه دوسالانه سوفکس صحبت کنیم تا بتوانیم گره برگزاری مانورها را هم دریابیم.

دولت اردن به بهانه برگزاری بزرگترین نمایشگاه تسلیحاتی جهان در فضای بحران زده منطقه، توانست حجم بیشتری از جنگ‌افزارهای غربی و عربی به مرزهای سوریه برساند تا بتواند اهداف چندین ساله انگلیسی‌ها را در منطقه عملی سازد.

این نمایشگاه هر دو سال یک بار برگزار می‌شود و در آن، جدیدترین تجهیزات و تسلیحات دفاعی را از تمامی نقاط جهان به همراه تصمیم  سازان و نمایندگان دولت‌های مختلف با هدف همکاری و اطلاع از آخرین راهکارها و تسلیحات موجود در جهان گرد هم آورد.

یک روز پس از برگزاری نمایشگاه سوفکس، همایشی بین المللی با عنوان "نیروهای عملیات ویژه" در اردن برگزار شد که  در این همایش، تعدادی از رؤسای جمهور کشورها و وزیران دفاع و رؤسای ستادهای ارتش و افسران ارشد نیروهای ویژه دریایی و هوایی از منطقه و جهان شرکت داشتند.

پایگاه اطلاع رسانی فرماندهی کل نیروهای مسلح اردن در مطلبی به تشریح جزئیات نمایشگاه تسلیحاتی جهانی موسوم به سوفکس  پرداخته و گفت: این نمایشگاه هر دو سال یک بار برگزار می‌شود و طی یک روز، بزرگترین تولیدکنندگان جنگ افزارها در جهان را به همراه سیاستمداران و مقامات ارشد نظامی و نمایندگان دولت‌ها دور هم جمع می کند تا در مورد مسائل امنیتی و عملیات ویژه با هم بحث و تبادل نظر کنند. پس از این یک روز، سه روز دیگر نیز برای اطلاع از تازه‌ترین فناوری‌های جاسوسی و وابسته به حوزه امنیت ملی از کشورهای جهان اختصاص داده شده تا کشورها بتوانند با چالش‌های موجود در زمینه امنیت و دفاع مقابله کنند. این نمایشگاه همچنین با هدف ارائه فرصت های همکاری و اطلاع از آخرین راهکارها و تجهیزات برای حمایت از امنیت ملی کشورها و تقویت آن برگزار می شود.

اردن در طرح های غرب و آمریکا علیه منطقه به عنوان یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های حمله احتمالی به سوریه مطرح است و غرب به بهانه‌های مختلفی چون رزمایش‌های بزرگ و برگزاری بزرگترین نمایشگاه‌های تسلیحاتی، سلاح‌هایی را از کشورهای مختلف وارد خاک اردن می‌کند، سلاح‌هایی که به احتمال قوی در صورت وجود طرحی برای حمله به سوریه از آنها استفاده خواهد شد. ابقای موشکهای پاتریوت و جنگنده‌های اف 16 در اردن بعد از مانور اخیر حاکی از عملی شدن طرحهای غرب و آمریکا و اسرائیل در منطقه است.
ویژگی های نمایشگاه سوفکس

- مشارکت ۳۵۲ شرکت تولید داخلی، منطقه ای و بین المللی ارائه کننده جنگ افزار

- مشارکت ۳۴ کشور جهان

- حضور ۱۱۷ هیئت رسمی از سران ارشد بخش های دفاعی و وزرای دفاع و تصمیم سازان کشورهای مختلف در نمایشگاه و همایش

- حضور ۷۲ دولت در نمایشگاه شامل هیئت ها و شرکت های حاضر

- مشارکت ۵۰ هیئت رسمی بلندپایه

- حضور ۶۸۰ هیئت رسمی در همایش، شامل ۳۰۰ سرلشکر، ۹ وزیر دفاع و ۲۵ فرمانده نیروهای ویژه

- پوشش رسانه ای گسترده از سوی رسانه ها و مجلات تخصصی در زمینه مسائل دفاعی در سطح منطقه و جهان

- مساحت نمایشگاه در ۲۰۱۰ به ۷۵ هزار متر مربع افزایش پیدا کرد تا بتواند افزایش درخواست های شرکت های ارائه کننده محصولات را پاسخ دهد.

- برگزاری مسابقه بین جنگنده ها به مدت سه روز

- ایده مسابقه باعث شد تا تیم ها با تمرین و مانور با دیگر گروه های تمرینی از نیروهای ویژه کشورهای دیگر بپردازند.

- این مسابقه سهم زیادی در تبادل تجربیات و دانش و تاکتیک های جنگی خاص بین تیم ها داشت.

- این مسابقه علاوه بر افزایش مهارت های شرکت کنندگان در مبارزه با تروریسم، نقش زیادی در کسب تجربه برای آنها داشت.

- هفت کشور و ۱۰ یگان در این مسابقه که برای نخستین بار در جهان برگزار شده بود، شرکت کردند.هیئت های حاضر در سوفکس با تقسیم قاره‌ای:

آمریکای شمالی: ۱۸ درصد

آمریکایی جنوبی: یک درصد

آفریقا: ۱۶ درصد

کشورهای عربی: ۳۴ درصد

اروپای شرقی و مرکزی: ۱۴ درصد

اروپای غربی: ۱۸ درصد

جنوب اقیانوس آرام: یک درصد

آسیا: هشت درصد


الاسد المتاهب (شیر در کمین) 1

این نمایشگاه البته همه اقدامات نظامی اردنی ها و دنیای غرب در بیخ گوش سوریه محسوب نمی‌شود، دولت اردن با همکاری 19 کشور دیگر از سال 2012 رزمایشی را آغاز کرده است که قرار است همه ساله دنبال شود، اولین دور این رزمایش با عنوان"شیر در کمین در سال 2012 با حضور 12 هزار نظامی از 19 کشور جهان در اردن برگزار ‌شد.

 کشورهای اردن، آمریکا، عربستان سعودی، استرالیا، بحرین، برونئی، مصر، فرانسه، عراق، ایتالیا، کویت، لبنان، اسلوونی، قطر، امارات عربی متحده، انگلیس و پاکستان شرکت‌کننده اعلام شده در این رزمایش بودند.

با وجود اعلام مقامات رسمی مبنی بر اینکه 19 کشور در این رزمایش شرکت کرده‌اند، نام 17 کشور اعلام شد و دو کشور دیگر هنوز هم مخفی مانده که با توجه به اخبار منتشرشده، یکی از آنها رژیم صهیونیستی است. این روند در مانور دوم یعنی در سال جاری نیز تکرار شد.البته تحلیلگران بر این اعتقادند که حضور 19 کشور در این رزمایش بیش از آنکه حالتی واقعی و نظامی داشته باشد، جنبه تبلیغاتی دارد؛ چرا که عمده نیروهای انسانی و تجهیزات موجود در آن از سوی سه کشور آمریکا، عربستان سعودی و اردن تأمین شد.

این رزمایش ابتدا قرار بود یک هفته طول بکشد، اما به طرز مشکوکی چهار برابر زمان اعلام ‌شده طول کشید که هنوز مشخص نیست نیروها و تسلیحات چهار برابری این رزمایش از کجا تأمین شده است.

در اهداف برگزاری رزمایش بین‌المللی "شیر در کمین" با حضور رژیم صهیونیستی ابهامات گسترده‌ای وجود دارد که نشان می دهد برگزاری بزرگترین رزمایش عربی در تاریخ این کشور و در قلب خاورمیانه اسلامی، دیکته آمریکا به یک مزدور منطقه‌ای است که در راستای تحولات سوریه و با هدف فشار بر محور مقاومت اسلامی از یک سو و برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران از سوی دیگر انجام می‌شود.پنهان‌کاری‌های زیادی درمورد عملیات صورت گرفته در اردن تحت پوشش این رزمایش وجود دارد؛ مخفی‌کاری‌ها در این رزمایش به حدی بوده است که در هفته‌های اول آن حتی نام کشورهای شرکت‌کننده دراین رزمایش که رسانه‌های اردنی آن را بالغ بر 19 کشور ذکر می‌کنند، اعلام نشد و البته هنوز هم تعدادی از این کشورها ناشناخته مانده‌اند و از سوی دیگر، از ماهیت تمرین‌های نظامی آنها نیز اطلاع دقیقی در دست نیست.

این مانور گسترده و نمایشگاه بزرگ تسلیحات نظامی در شرایطی انجام شد که منطقه در پی تشدید بحران در سوریه و درگیری ها در لبنان در التهاب به سر می‌بُرد، مقامات اردنی که ظاهراً گسیل‌شدن سلاح‌های غربی به اردن به بهانه رزمایش را ناکافی می‌دانستند، نمایشگاه بزرگی نیز در این کشور ایجاد کردند تا بتوانند با خیالی آسوده‌تر در مرزهای سوریه مستقر شوند و در زمان مقتصی بدون کمترین فوت وقت، مأموریت آمریکایی خود را انجام دهند.

 این در حالی است که از ماه‌ها پیش، از عَمان گزارش می‌رسید که هتل‌های این کشور مملو از مبارزانی است که از کشورهای مختلف به اردن آورده شده‌اند و با آمادگی کامل برای اقدامات تروریستی در سوریه منتظر فرا رسیدن زمان عملیات علیه سوریه هستند.موضوع عجیب دیگر در مانور پارسال، تعداد نیروهای انسانی شرکت‌کننده در این تمرین‌هاست؛ درحالی که از اردن تنها سه‌هزار و 853 نفر در این رزمایش حضور داشتند وعربستان نیز 800 نیرو در آن داشت، آمریکا شش‌هزار و237 نیروی نظامی خود را به این رزمایش گسیل کرد و بقیه 16 كشور هم فقط حدود هزار و110 نفر را در این مانور شركت دادند.

این، نشان می‌دهد که رزمایش مزبور، بیش از آنکه جنبه اردنی داشته و برای دفاع از این کشور باشد، طرحی منطقه‌ای است که آمریکا آن را طراحی کرده و حکومت عبدالله دوم به عنوان مزدور آمریکا در منطقه تنها اجرای این طرح را بر عهده دارد.الاسد المتاهب (شیر در کمین) 2

مانور شیر در کمین 2013 نیز با مشارکت 19 کشور در مرکز و جنوب اردن برگزار شد، در این مانور 15 هزار نیروی نظامی مجرب شرکت کرده که طبق اعلام رسمی 4500 نیروی نظامی آمریکایی و 3500 نیروی اردن و بقیه از دیگر کشورها می‌باشند. کشورهای شرکت کننده در مانور عبارتند از کانادا، بحرین، مصر، فرانسه، عراق، ایتالیا، عربستان، کویت، پاکستان، قطر، ترکیه، لهستان، امارات، انگلیس، آمریکا، یمن و اردن.

این در حالی است که رسانه‌های خبری اخیرا از اعزام 8 هزار نظامی آمریکایی به اردن پرده برداشتند، از سوی دیگر اخیرا اعلام شد که این نیروها از بندر عقبه اردن به سمت نوار مرزی این کشور با سوریه در حال انتقال هستند.

کسری بودجه دولت این کشور و میزان بدهی خارجی اردن که از مرز 24 میلیارد دلار گذشته، نشان می‌دهد اردن قدرت تأمین مالی برنامه‌ریزی و برگزاری این رزمایش بزرگ را ندارد. در همین راستا می توان به این نکته اشاره کرد که بر اساس آمارهای رسمی، اردن در پنج سال گذشته، كمك‌های نظامی اقتصادی به ارزش چهار میلیارد و 200میلیون دلار از آمریكا دریافت كرده است. البته سفر اخیر عبدالله دوم، شاه اردن به عربستان سعودی و دیدار وی با ملک عبدالله بن عبدالعزیز آل سعود، احتمالات دیگری غیر از کمک‌های آمریکا را نیز مطرح کرده است.در همین راستا بود که شورای همکاری شیخ‌نشین‌های عربی حاشیه خلیج فارس در آخرین نشست خود مقرر کرد که به مدت پنج سال، سالانه نیم میلیارد دلار به اردن کمک بلاعوض کند، این در حالی است که اردن هنوز به عضویت این شورا در نیامده است!

همین سرمایه گذاری های بدون چشم‌داشت! خارجی است که بسیاری از تحلیلگران مسایل راهبردی را متقاعد کرده که این مانور قطعا با بحران سوریه ارتباط مستقیم دارد.  با این وجود «عونی العدوان» فرمانده اتاق عملیات نیروهای مسلح اردن در مانور «شیر در کمین» در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رابرت کاتالانوتی فرمانده مرکزی نیروهای آمریکا مدعی شد که این مانور پیامی برای سوریه نبوده و هیچ ربطی به درگیری‌های آنجا ندارد.

با وجود انکار ارتباط این مانور با حوادث سوریه از سوی کشورهای اصلی شرکت‌کننده منابع رسانه‌ای تأکید می‌کنند که این رزمایش ارتباط مستقیمی با حوادث سوریه دارد و تمرین‌هایی برای حضور نظامی در سوریه در این رزمایش انجام می‌شود.

شبکه سی‌ان‌ان در این راستا به نقل از منابعی اعلام کرد که نیروهای آمریکایی و اردنی، نحوه نفوذ در مراکز داخل سوریه با سلاح‌های شیمیایی و بیولوژیک را برای حملات احتمالی به سوریه تمرین می‌کنند. گزارشگر این شبکه آمریکایی افزود؛ آنها خطرات احتمالی استفاده از این سلاح‌ها در فضای اردن را که شباهت زیادی به شرایط زیست‌محیطی سوریه دارد، در این رزمایش به بررسی گذاشته‌اند.

از سوی دیگر مسکو استقرار سامانه دفاع موشکی پاتریوت در اردن و جنگنده‌های «اف16» بعد از مانور را محکوم کرد و آن را تلاش غرب برای شعله ور کردن آتش جنگ داخلی در سوریه دانست.


موضوع :
عکس و پوستر ,  سیاسی ,  خواندنی ,  خبر ,