۱۳ دانش‌آموز مسلمان در آتش‌سوزی مسجدی در میانمار که در هفته‌های گذشته صحنه خشونت علیه مسلمانان بوده است، سوختند.

به نقل از فاکس نیوز، در حالی که دست‌کم 13 دانش‌‌آموز مسلمان در میانمار بر اثر آتش گرفتن مسجد سوختند، مقامات این کشور با عجله اتصالی تصادفی برق را عامل آتش‌سوزی در این مسجد معرفی کردند.

میانمار از دو هفته پیش صحنه خشونت علیه مسلمانان بوده است؛ بودائی‌های افراطی درشهر «میکتیلا» در 130 کیلومتری شمال پایتخت این کشور 40 مسلمان را کشته و حدود 12000 نفر را آواره کرده‌اند.

گزارش‌ها همچنین حاکی از آن است منازل مسکونی، مغازه‌ها و مساجد مسلمانان در این کشور به آتش کشیده شده‌اند.

در همین راستا روز گذشته (12 فروردین) دیده‌بان حقوق بشر با صدور بیانیه‌ای از دولت این کشور خواست عاملان خشونت علیه مسلمانان میانمار را محاکمه و به تبعیض‌های مذهبی علیه مسلمانان پایان دهد.

«سو مینت» یکی از مسئولان مسجدی که امروز آتش گرفت گفته است کودکان در این مسجد روی زمین دراز کشیده بودند که ناگهان شعله‌های آتش حمله‌ور شد. 75 کودک در این مسجد بوده‌اند که اکثر آنها توانسته‌اند از صحنه حادثه فرار کنند.

«تت لوین»، از افسران پلیس میانمار در این صحنه حاضر بود و گفت اتصالی برق عامل این آتش‌سوزی بوده است.

خبرگزاری فاکس‌نیوز گزارش داده هر زمان که او از کلمه «اتصالی برق» استفاده می‌کرد مسلمانانی که در اطراف مسجد بودند خشمگین شده و شعار می‌دادند.

این مقام پلیس همچنین خواستار کمک خبرنگاران شده است. آقای تیت گفته: «ما در اینجا به حمایت رسانه‌ها نیاز داریم. لطفاً گزارش ندهید که در اینجا درگیری جریان دارد. ما به اینجا آمده‌ایم تا  درگیری‌ها را متوقف کنیم.»

خشونت‌های جاری در میانمار شباهت زیادی به خشونت‌ها علیه مسلمانان این کشور در سال گذشته دارد که طی آن صدها مسلمان کشته شده و حداقل 150 هزار آواره شدند.
موضوع :
خواندنی ,  خبر ,